Entomologické škatule – prevedenie

Entomologické škatule ( krabice) prešli tiež určitým vývojom. Vývoj sa najviac asi podpísal na vnútornej výplni. Najstaršie škatule mali ako výplň použitú rašelinu, na ktorej bol natiahnutý papier.

Škatuľa na obrázku s pôvodnou rašelinovou výplňou, počas rekonštrukcie po odstránení papierového povrchu. Škatule v takomto prevedení mali svoje „muchy“. Ak ste trafili špendlíkom medzi výplň, hmyz sa vám otáčal, nedržal na svojom mieste, dokonca padal.

S príchodom umelých hmôt sa objavil na svete polystyrén a ten sa ukázal ako veľmi vhodný materiál na výplň do škatúľ.

Používa sa dodnes. Je lacnejšou alternatívou k iným umelým penám.

Jeho nevýhodou je, že sa musí poťahovať papierom. Pokiaľ je zbierka upravovaná a dopĺňaná ostávajú po vpichoch špendlíka dierky.

Túto vlastnosť nemajú novšie penové materiály.

Prvou penou ktorá sa začala používať u nás ešte pred rokom 1989 pol tzv. PORETÉN. Mal dobré vlastnosti čo sa týka opracovania, uzatváral otvory po vpichu špendlíka, no jeho nevýhodou bola jeho farba. Nebol pekný biely ale bol žltkastý. No pred pár rokmi prišli opäť nové penové materiály a je ich nepreberné množstvo. Dnes sa dá vybrať tvrdosť, farba, hrúbka.

V súčasnosti používame tri typy materiálov:
polystyrén
pena čierna
pena biela

Našou snahou je aby boli škatule čo najkvalitnejšie. Zadná strana je vždy polepená bielym papierom.

Rohy sú precízne lepené so zrazenou hranou. Tesnosť vrchnáku a spodku je jedným z najdôležitejších ukazovateľov kvality krabíc. Tesnosť zabezpečí, aby sa do krabíc nedostali žiadny škodcovia, ako je napríklad Rušník múzejný Anthrenus museorum. Tesnosť krabice dosahujeme tým, že pri výrobe jednotlivých častí pracujeme s veľkou presnosťou do 1 mm.

Na želanie vieme prirobiť aj háčik, aby sa škatula dala zavesiť na stenu. Na niektorých rozmeroch mám v obchode už pripravenú položku s háčikom. No na niektorých si to treba vyžiadať, napríklad tak, že napíšete požiadavku na háčik do kolonky: „poznámka“ k objednávke.

Ďalšou možnosťou voľby je možnosť si vybrať farbu plátna, ktorou je škatuľa potiahnutá. Zatiaľ ponúkame možnosť v bielej (presnejšie slonovinová kosť) farbe plátna.