Exhaustory

Exhaustor je nepostrádateľná pomôcka na lov malého hmyzu

Pomôcka sa využíva pri rôznych technikách lovu. Pri svietení na plachtu, sklepávaní aj individuálnom zbere.
Drobný hmyz ktorý nie je možné zobrať rukou bez poškodenia, alebo je veľmi rýchly sa pomocou exhautora jednoducho nasaje. Exhaustory sa vyrábajú buď fľaškové alebo rúrkové. Na obrázku sú dva fľaškové exhaustory.

Fľaškové exhaustory

Fľaškové exhaustory dodávame dva druhy:

  1. Exhaustor s nádobou 100ml
  2. Exhaustor s nádobou 250ml

Obidva typy s nádobou majú nasávací princíp rovnaký. Gumová zátka je rozdielna pre obidva exhaustory.
Je možné zakúpiť aj samotnú zátku s hadičkami.

Prevedenie:

Veľký exhaustor má nasávaciu hadičku s dĺžkou 65cm. Hadička z PVC ohybná s vnútorným priemerom 9mm má na konci vymeniteľný náustok.
Vysávacia hadička na konci so skoseným hrotom.
Malý exhaustor má nasávaciu PVC hadičku obdobnej dĺžky no je z menším priemerom 7mm.

Rúrkové exhaustory

Rúrkové exhaustory máme v ponuke dva typy ktorých telo je vyrobené z dvoch rôznych materiálov.

  1. Rúrkový exhaustor polyetylénový
  2. Rúrkový exhaustor plexisklo

Prevedenie:

Rozdiel v materiáli je ten, že plexisklo je priehľadnejšie oproti polyetylénu no ten je zase odolný voči parám etylacetátu. Polyetylénový má zátky gumové a exhaustor z plexiskla ich má z korku.

Elektronický exhaustor

Tradičné exhaustory sú poháňané dychom entomológa. Niektoré skupiny hmyzu by bolo vhodné loviť exhaustotom no nelovia sa z rôznych dôvodov. Jedným z nich je napríklad lov chrobákov z čeľade Histeridae, ktorý žijú na rôznych hnijúcich prírodných látkach, vrátane rôznych mršín. A nadýchnuť sa niečoho takého si asi nik neželá.
Preto sme vyvinuli tento elektrický exhaustor. Je napájaný nabíjacou LiON batériou. Nabíjať je ho možné s nabíjačkou k mobilnému telefónu, alebo z power banku, alebo nabíjačkou z našej ponuky.

Exhaustor má plastovú priesvitnú rúrku s dĺžkou 230mm a priemer 32mm. Rúrku je možné aj skrátiť. Na obrázku ešte s ochrannou fóliou. Pred použitím treba odstrániť.
Pozor nie je to vysávač ale exhaustor. Teda nevysávať s ním prach a iné drobné nečistoty, ale hmyz. Pokiaľ sa nasajú nečistoty z hmyzom to nie je na závadu.
Na konci má gumovú zátku cez ktorú prechádza plastová rúrka, ktorá zabezpečuje aby ulovený hmyz neunikol.
Súčasťou dodávky je aj nabíjací USB kábel. Nabíjačku treba objednať samostatne TU
Je možné ho nabíjať aj s power bankou.

Fľaškový exhaustor pre jaskyniarov

Exhaustor pre výskum jaskynného hmyzu. Jaskyniari, ktorý sa venujú výskumu hmyzu pracujú v náročných podmienkach a často sa musia prepchávať úzkymi otvormi a klasický exhaustor môže prísť o zátku a nalovený hmyz sa môže ľahko stratiť. Preto má tento exhaustor skrutkovacie viečko pevne spojené s nádobou.